Dyskopatia – czym jest, jakie są jej przyczyny oraz objawy
Dyskopatia jest zwyrodnieniową chorobą krążka międzykręgowego, nazywanego też zwyczajowo dyskiem. Schorzenie to najczęściej powstaje w wyniku siedzącego trybu życia, a objawy obserwowane są niestety u coraz to młodszych osób.
Czym jest dyskopatia?
Krążek międzykręgowy, to elastyczny element, który oddziela kolejne kręgi kręgosłupa. Znany nam również jako dysk, zbudowany jest z jądra miażdżystego, a to otoczone jest dodatkowo pierścieniem włóknistym. Razem z dwoma sąsiadującymi kręgami, współtworzy ruchowy segment kręgosłupa. Dyki pozwalają nam na zginanie, prostowanie, obrotowe oraz boczne ruchy kręgosłupa, a przy tym także amortyzują wstrząsy oraz powstrzymują ocieranie się o siebie kręgów.
Postępujący wiek, a także przeciążenia sprawiają, że elastyczność krążków międzykręgowych się obniża. To prowadzi do uszkodzeń, które powodują z kolei przemieszczanie się całości, bądź części jądra miażdżystego, a także powstania przepukliny. Zwykle, uszkodzenia pojawiają się u dysków odcinka lędźwiowego i szyjnego, które stanową elementy najbardziej ruchome, przez co też jednocześnie są najbardziej narażone na większe przeciążenia.
Dyskopatia i jej główne przyczyny
Aktualnie dyskopatia to jedno z najczęściej pojawiających się schorzeń kręgosłupa. Mimo tego, że choroby zwyrodnieniowe bywają uwarunkowane genetycznie, specjaliści donoszą, iż często są one również związane z nieprawidłowym obciążeniem kręgosłupa. Jeżeli chodzi o podstawowe przyczyny powstawania dyskopatia, wymienia się szczególnie:
- Siedzący tryb życia
- Wady postawy
- Intensywną pracę fizyczną, która polega głównie na podnoszeniu oraz przenoszeniu ciężkich przedmiotów
- Nieprawidłową technikę podnoszenia oraz dźwigania
- Zaawansowany wiek
- Kontuzje bądź urazy kręgosłupa
- Intensywną aktywność fizyczną, z pominięciem odpowiedniego przygotowania
Bywa, że dyskopatia powstaje też wskutek niehigienicznego trybu życia. Bardzo częstą oraz złą praktyką, jest wielogodzinna praca przy komputerze bez jakichkolwiek przerw, a także ćwiczeń rozciągających, które wzmacniają mięśnie.
Problem ten, tyczy się również kierowców, którzy w pozycji siedzącej również spędzają wiele godzin, a dodatkowo są nierzadko narażeni na wibracje. Wszystko potęguje też niska aktywność fizyczna, nadwaga, a także niedbałość o zachowanie prawidłowej postawy – szczególnie w trakcie pracy przy biurku, ale też podczas snu. Swój wpływ ma również na to przewlekły stres, a także praca pod presją czasu. Stany te prowadzą do nadmiernego napięcia mięśni, a w konsekwencji także bólu kręgosłupa.
Dyskopatia – jakie są jej objawy?
Najczęściej występującym objawem dyskopatii jest ból w zajętym odcinku kręgosłupa, co odczuwalne jest jako ogólny ból pleców. Szczególnie wrażliwym miejscem jest tutaj odcinek lędźwiowo-krzyżowy. To obręb piątego kręgu lędźwiowego, będącego najbardziej obciążonym w trakcie wykonywania różnych czynności. Warto odnotować, że dyskopatia lędźwiowa, bywa też przyczyną rwy kulszowej.
Dyskopatia szyjna, a zatem zwyrodnienie kręgów szyjnych, często objawia się intensywnym bólem, który obejmuje okolice barku, łopatki lub też dolnych części karku. To często efekt wielogodzinnego siedzenia w jednej pozycji, co skutkuje silnym napięciem w obrębie szyi. W konsekwencji, pojawiają się tutaj często trudności z odchylaniem głowy w różnych kierunkach, a kolejno bardzo uporczywe bóle głowy. Pozostaje jeszcze dyskopatia piersiowa, która to przejawia się bólem kręgosłupa promieniującym do klatki piersiowej oraz brzucha.