Choroby skóry – dermatoza i jej rodzaje

Zmiany występujące na skórze często mogą być objawem choroby skóry. Dermatoza może być wynikiem nieodpowiedniej pielęgnacji lub następstwem innych zaburzeń, które zachodzą w organizmie. Gdy zauważysz u siebie zmiany, zgłoś się do lekarza w celu diagnozy niepokojących wykwitów. Odpowiednio dobrana terapia wraz z pielęgnacją może pomóc złagodzić objawy dermatozy i zmniejszyć częstotliwość ich występowania. Jakie są choroby dermatologiczne i jak je odróżnić?
Dermatozy skórne – co to jest?
Dermatoza to termin używany w celu określenia chorób dermatologicznych skóry, które obejmują zaburzenia w obrębie jej wszystkich trzech warstw. Zazwyczaj dermatoza objawia się w postaci zmian i charakterystycznych wykwitów obejmujących naskórek, choć niekiedy choroba atakuje również paznokcie i włosy. Charakterystyczną cechą wspólną dla wielu dermatoz jest obecność stanu zapalnego, który nasila – często dokuczliwe objawy. W wyniku jej obecności osoby zmagające się z konkretnym zespołem dolegliwości mogą odczuwać swędzenie, pieczenie, a także miejscowy ból.
Dermatozy skóry – rodzaje
Zmiany na skórze, które są następstwem dermatozy, mimo wielu cech wspólnych różnią się pod względem objawów oraz przyczyn za nie odpowiedzialnych. Z jakimi chorobami skórnymi najczęściej można mieć kontakt? Oto kilka dermatoz, o których być może już kiedyś słyszałeś.
Łuszczyca
Łuszczyca to dermatoza o podłożu autoimmunologicznym, której charakterystycznym objawem jest obecność na skórze wykwitów o delikatnie czerwonym, a często wręcz brunatnym zabarwieniu. Zmiany te niekiedy pokrywa złuszczający się naskórek o srebrnym kolorze przypominający łuskę. Najczęściej objawy choroby możesz poznać po obecności zmian na łokciach i kolanach, natomiast w miarę jej rozwoju – na skórze tworzą się rozległe plamy. Oto kilka rodzajów łuszczycy:
- łuszczyca kropelkowa,
- łuszczyca odwrócona,
- łuszczyca zwyczajna,
- łuszczyca krostkowa,
- łuszczyca erytrodermiczna,
- łuszczyca stawowa,
- łuszczyca skóry dłoni,
- łuszczyca stóp,
- łuszczyca skóry głowy.
Sprawdź profesjonalną linię kosmetyków na łuszczycę i do pielęgnacji skóry łuszczycowej od Dra Dudy!
Trądzik
Trądzik to dermatoza kojarzona często z wiekiem dojrzewania – i choć jej objawy mogą nasilać się wraz ze zmianą fizjologii osób dojrzewających, występuje zwykle u osób między 10 a 30 rokiem życia. Główne objawy schorzenia to silny łojotok i obecność bolesnych wyprysków wywołanych przewlekłym stanem zapalnym. Oto niektóre z wyróżnianych rodzajów trądziku:
- trądzik młodzieńczy,
- trądzik hormonalny,
- trądzik grudkowy,
- trądzik pospolity,
- trądzik różowaty,
- czy zaskórniki zamknięte.
Dermatoza jaką jest trądzik może przybierać różne formy, niektóre z nich występują jako:
- trądzik po 30,
- trądzik u dorosłych,
- trądzik u mężczyzn,
- trądzik w ciąży,
- trądzik na dekolcie,
- trądzik na plecach,
- a także trądzik na twarzy.
Odkryj naszą linię kosmetyków na trądzik stworzoną dla osób dotkniętych tą dermatozą!
Atopowe zapalenie skóry
Objawem charakterystycznym dla AZS jest uporczywy świąd skóry spowodowany stale nawracającym stanem zapalnym. W wyniku dermatozy na skórze pojawiają się plamy o czerwonym odcieniu, a także drobne grudki. Dodatkowym symptomem jest łuszczenie się naskórka, jednak o małym nasileniu.
Zapoznaj się z kosmetykami do pielęgnacji skóry z AZS od Dra Dudy!
Łojotokowe zapalenie skóry
ŁZS to przewlekła dermatoza skórna, która wiąże się bezpośrednio z nieprawidłowym funkcjonowaniem gruczołów łojowych. Jej obecność powoduje namnażanie się na skórze łuszcząco-rumieniowych zmian, które głównie zlokalizowane są w obrębie dużej ilości gruczołów. W związku z rozwojem choroby zmiany skórne mogą przekształcać się w plamy pokryte strupami o żółtym zabarwieniu.

Odkryj Nasze Produkty
Poznaj najnowsze metody pielęgnacji skóry i produkty, które pomogą Ci uzyskać zdrową i piękną cerę. Kliknij poniżej, aby dowiedzieć się więcej!

Skąd się bierze dermatoza? Przyczyny powstawania chorób skóry
Nie można jednoznacznie wskazać przyczyn odpowiedzialnych za powstanie dermatoz. Grupa chorób skórnych obejmuje przypadłości, które mogą wynikać z synergii wielu czynników. Do najczęściej wymienianych z nich zalicza się m.in.:
- czynniki genetyczne,
- choroby autoimmunologiczne,
- częste infekcje bakteryjne i wirusowe,
- alergie,
- grzyby chorobotwórcze i pasożyty,
- choroby tkanki łącznej,
- czynniki środowiskowe.
Jak leczyć choroby dermatologiczne skóry?
Leczenie dermatoz skórnych zawsze powinno być skonsultowane ze specjalistą, dlatego jeśli chcesz zadbać o zdrowie i wygląd cery, umów wizytę u dermatologa. Lekarz dobiera terapię indywidualnie na podstawie szczegółowo przeprowadzonego badania, skupia się na znalezieniu przyczyn odpowiedzialnych za zmiany skórne i zaleca leczenie skoncentrowane na wyeliminowaniu czynników odpowiedzialnych za rozwój dermatoz.
Przebieg leczenia wiąże się bezpośrednio z rodzajem dermatozy – głównie w ramach kuracji stosuje się preparaty o działaniu miejscowym m.in. kremy i maści. Niekiedy konieczne bywa rozpoczęcie leczenia farmakologicznego z wykorzystaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Dermatozy skórne – jak powinna wyglądać pielęgnacja?
W trosce o zdrowie skóry nie należy bagatelizować również pielęgnacji – odpowiednie dobrane kosmetyki mogą wiele zdziałać i poprawić wygląd cery przy obecnej dermatozie. Do rekomendowanych produktów zalicza się głównie preparaty o naturalnym składzie i łagodnym działaniu. W zależności od rodzaju choroby dermatologicznej stosuje się m.in. kosmetyki delikatnie oczyszczające, nawilżające oraz o działaniu złuszczającym. Wszystkie te cechy opisują działanie kosmetyków uzdrowiskowych na bazie naturalnej wody siarczkowej bogatej w mikro- i makroelementy. Kąpiele z wykorzystaniem preparatów, podobnie jak samodzielnie przygotowane fasony siarczkowe pomagają wyciszyć obecny stan zapalny i przywrócić skórze równowagę fizjologiczną.
Dermatozy skórne i jej rodzaje – tabela porównawcza
Rodzaj Dermatozy | Podtypy/Odmiany | Charakterystyczne Objawy Dermatozy |
---|---|---|
Łuszczyca | łuszczyca kropelkowa, łuszczyca odwrócona, łuszczyca zwyczajna, łuszczyca krostkowa, łuszczyca erytrodermiczna, łuszczyca stawowa, łuszczyca skóry dłoni, łuszczyca stóp, łuszczyca skóry głowy | czerwone lub brunatne wykwity, złuszczający się naskórek, plamy |
Trądzik | trądzik młodzieńczy, trądzik hormonalny, trądzik grudkowy, trądzik pospolity, trądzik różowaty, zaskórniki zamknięte, trądzik po 30, trądzik u dorosłych, trądzik u mężczyzn, trądzik w ciąży, trądzik na dekolcie, trądzik na plecach, trądzik na twarzy | silny łojotok, bolesne wypryski, stan zapalny |
Atopowe Zapalenie Skóry | zwykle klasyfikowane ze względu na wiek pacjenta, objawy i nasilenie | uporczywy świąd, czerwone plamy, drobne grudki, łuszczenie się naskórka |
Łojotokowe Zapalenie Skóry | różne formy i nasilenie objawów w zależności od lokalizacji na ciele, wieku pacjenta oraz innych indywidualnych czynników | łuszcząco-rumieniowe zmiany, plamy pokryte strupami o żółtym zabarwieniu |
Powyższa tabela zawiera różne dermatozy, ich odmiany oraz charakterystyczne objawy. Warto zwrócić uwagę, że leczenie i pielęgnacja skóry w przypadku dermatoz powinna być dostosowana do konkretnego przypadku, a terapię najlepiej skonsultować ze specjalistą w dziedzinie dermatologii.