Atopowe zapalenie skóry – czym jest, jak się objawia i jak je leczyć?
Wiele jest współcześnie chorób cywilizacyjnych, które pojawiają się u sporej części populacji i mogą znacząco obniżać komfort codziennego życia. Jedną z nich jest atopowe zapalenie skóry, które jeszcze do pewnego momentu dotyczyło zaledwie 1% ludzi na całym świecie. Dzisiaj mówi się, że cierpi na nie co trzecia osoba, dlatego też coraz powszechniej zastanawiamy się nad źródłem tego problemu i sposobami na jego wyeliminowanie. Sprawdźmy więc, co to jest AZS i dlaczego należy zająć się jego jak najszybszym leczeniem!
Czym jest atopowe zapalenie skóry?
Atopowe zapalenie skóry, w skrócie AZS, to przewlekła choroba zapalna skóry, która bardzo często nazywana jest egzemą. W Polsce zmaga się z nią od 1 do 2% osób dorosłych, a występuje o wiele częściej u dzieci – nawet od 5 do 10%. Zdarza się, że choroba nawraca podczas ciąży (atopowe zapalenie skóry w ciąży) i najczęściej dotyczy kobiet, które już wcześniej zmagały się z problemem skóry atopowej. Objawia się przede wszystkim różnego rodzaju zmianami skórnymi, przede wszystkim licznymi zaczerwieniami i towarzyszy jej uciążliwe swędzenie. W efekcie nie tylko wpływa negatywnie na wygląd, ale również znacznie obniża komfort codziennego życia.
AZS może wystąpić na powierzchni całej skóry, jednak najczęstszym miejscem jej występowania są zgięcia łokciowe i kolanowe, a także twarz czy szyja. Poznanie dokładniej przyczyn występowania tej choroby skóry, a także sposobów na ograniczenie wystąpienie jej ryzyka może pozwolić uniknąć problemu – dlatego też zachęcamy do dalszego czytania.
Atopowe zapalenie skóry – jak wygląda i czym się objawia?
Jak wspomnieliśmy wcześniej, atopowe zapalenie skóry objawia się przede wszystkimi zaczerwienieniami, które mogą występować w różnych miejscach na ciele. Co więcej, na skórze chorego pojawia się o wiele więcej zakażeń bakteryjnych, a miejsca z AZS są suche i często występuje w ich przypadku świąd.
Choroba jest rozpoznawana na podstawie kryteriów, podzielonych na tzw. mniejsze i większe.
Kryteria większe AZS to:
- świąd
- typowe umiejscowienie zmian przewlekły i nawrotowy przebieg choroby
- atopia u chorego lub innych członków rodziny
Kryteria mniejsze AZS to m.in.:
- suchość skóry
- rogowacenie przymieszkowe i lub rybia łuska
- natychmiastowe odczyny skórne
- początek w dzieciństwie — skłonność do nawrotowych zakażeń skóry
To jednak nie wszystko – podczas atopowego zapalenia skóry, chory może cierpieć również na inne dolegliwości, które będą obniżać jego komfort. Mowa tutaj między innymi o:
-
katarze siennym;
-
astmie oskrzelowej;
-
zapaleniu spojówek;
-
rumieniach;
-
złuszczeniu naskórka.
W przypadku dzieci, u których problem ten pojawia się częściej niż u dorosłych, zmiany skórne mogą być mniej intensywne, zwłaszcza u najmłodszych. Im dziecko jest starsze, tym zaczerwienienia są lepiej widoczne i mogą pojawiać się w większej liczbie miejsc na ciele.
Pamiętaj – jeżeli towarzyszą Ci objawy ATP, powinieneś unikać drapania zmian zapalnych, ponieważ może to doprowadzić do zaostrzenia choroby!
Wszelkich objawów AZS nie wolno bagatelizować – atopia może bowiem rozwijać się w szybkim tempie i obejmować coraz większą powierzchnię ciała, co przyczyni się do powstania trudności z jej leczeniem w późniejszym etapie. Polecamy więc skonsultowanie się ze specjalistą albo sięgnięcie po odpowiednie, sprawdzone preparaty zawierające np. wodę siarczkową.
Przyczyny atopowego zapalenia skóry
Choć przyczyny atopowego zapalenia skóry nie zostały jeszcze rozpoznane w stu procentach, liczne badania naukowe mówią o tym, że wynika ono z genów pacjenta. Prawdopodobnie choroba ta występuje w wyniku nieprawidłowej odpowiedzi układu nerwowego na małe dawki antygenów. Oczywiście wpływ na jej rozwój mają także czynniki środowiskowe – przede wszystkim alergeny, takie jak pyłki roślin, sierść zwierzęca czy niektóre pokarmy.
Do innych przyczyn AZS możemy zaliczyć:
- zakażenia;
- zanieczyszczenia środowiskowe;
- wysokie i niskie temperatury;
- stres;
- substancje drażniące;
- wilgotność powietrza.
AZS – jak leczyć?
Oczywiście najważniejsze w ustaleniu metody leczenia choroby, jest najpierw jej odpowiednie zdiagnozowanie. Same objawy często nie są wystarczające, dlatego też dermatolodzy bardzo często proponują dodatkowe badania, takie jak testy skórne i płatkowe czy określenie poziomu IgE.
Samo leczenie rozpoczyna się zwykle od wyeliminowania wszelkich czynników uczulających – niezależnie od tego, czy znajdują się one w otoczeniu, czy w pokarmie. Następnie terapia polega na stosowaniu różnego rodzaju preparatów, które pozwolą miejscowo naprawić uszkodzony naskórek – są to maści i kremy natłuszczające, a niekiedy również preparaty steroidowe. Podawane są także odpowiednie leki, a nawet stosowane są takie metody, jak fototerapia (naświetlanie promieniami UVA i UVB) i fotochemioterapia (PUVA).
Jak przyspieszyć leczenie AZS?
Jeżeli chorujesz na AZS, powinieneś także skorzystać z kilku cennych wskazówek, które pomogą Ci w szybszym wyeliminowaniu choroby oraz nie dopuszczą do jej rozwoju.
Aby leczenie AZS było skuteczne:
- unikaj skrajnie wysokich i niskich temperatur, a także nie zażywaj zbyt długich kąpieli, zwłaszcza w gorącej wodzie;
- nie noś ubrań, które wykonane są z szorstkich tkanin, mogących podrażniać miejsca zmian skórnych;
- nie korzystaj z niskiej jakości kosmetyków i unikaj perfum, które również mogą podrażnić Twoją skórę;
- usuwaj regularnie kurz ze swojego domu, ponieważ w ten sposób pozbędziesz się szkodliwych roztoczy;
- unikaj sytuacji stresowych, a także zadbaj o swoją dietę – przede wszystkim zrezygnuj z żywności typu fast-food.
Dzięki temu Twoje szanse w walce z AZS będą o wiele większe. Jeżeli natomiast chcesz znaleźć odpowiednie preparaty, pomocne w walce z chorobą, polecamy nasze kremy z wodą siarczkową.
Krem do skóry atopowej
Podstawą pielęgnacji skóry atopowej jest prawidłowe nawilżenie. Formuła Buskiego kremu siarczkowego została opracowana tak, by zatrzymać w skórze jak najwięcej wody. Efekt ten utrzymuje się bardzo długo.
W recepturze kosmetyku znajduje się solanka siarczkowa z ujęcia „Zuzanna” w Lesie Winiarskim. Odpowiada ona za złuszczanie obumarłych komórek naskórka, przyspieszenie gojenia oraz odbudowę prawidłowo funkcjonującej tkanki. Oprócz niej krem nawilżający do skóry atopowej zawiera aloes, olejek jojoba oraz oleje z: wiesiołka, róży i lawendy. W jego składzie można znaleźć również glicerynę roślinną. Buski krem do skóry atopowej nadaje się do codziennej pielęgnacji dzieci i dorosłych.
Buski krem siarczkowy odpowiada potrzebom wymagającej cery. Zawarte w nim składniki hamują procesy starzenia. Przyspieszają również mikrokrążenie, dzięki czemu tkanki zostają odżywione szeregiem cennych substancji i minerałów, a niepożądane produkty przemiany materii są wydalane z organizmu.
Produkt warto stosować rano i wieczorem na skórę twarzy, dłoni i stóp oraz inne miejsca, na których występują zmiany chorobowe. Krem do skóry atopowej należy wmasowywać lub delikatnie wklepywać opuszkami palców.