Nasz Blog Aktualności i wydarzenia

Dr Roman Duda pierwszy w Polsce opracował recepturę kosmetyków opartych na bazie wody siarczkowej nadając im nazwę „kosmetyków uzdrowiskowych Dra Dudy TM.

zobacz więcej...

Czy wiecie, że maska siarczkowa dr duda zawiera wazelinę białą, która jest cennym podłożem stosowanym do produkcji leków i kosmetyków? Poczytajcie...

Pytanie: Michał z Białegostoku – Czy prawdą jest, że najnowsze badania dowiodły, że wazelina stosowana w wielu kosmetykach jest podkładem niewskazanym dla osób cierpiących na choroby i dolegliwości skóry?

W „Leksykonie surowców kosmetycznych”, którego autorami są prof. dr inż. Jacek Arct – profesor Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia, aktualnie Rektor tej Uczelni, współtwórca tej Uczelni, autor ponad 100 publikacji naukowych, pięciu książek oraz kilkunastu patentów z zakresu chemii kosmetycznej oraz Jego naukowi współpracownicy: dr n. med. inż. Katarzyna Pytkowska, mgr kosmetolog Katarzyna Barska, mgr Technologii chemicznej, kosmetolog Klaudia Kifert oraz mgr kosmetolog Anna Pauwels, tak charakteryzują właściwości kosmetyczne wazeliny: Nazwa INCI: Petrolatum; nazwa polska: wazelina. „Otrzymywana z ropy naftowej. Tworzy warstwy okluzyjne na powierzchni skóry. Słabo penetruje w cement międzykomórkowy „stratum corneum”. NIEDRAŻNIĄCA, NIETOKSYCZNA, NIE WYWOŁUJE UCZULEŃ, STABILNA CHEMICZNIE, ODPORNA NA PROMIENIOWANIE UV, STOSOWANA W KREMACH I BALSAMACH DO CIAŁA, KREDKACH DO WARG, POMADACH DO WŁOSÓW, BRYLANTYNACH.”W „FARMACJI STOSOWANEJ", podręczniku dla studentów farmacji, pod redakcją prof. dra hab. farm. Stanisława Janickiego i prof. dra hab. farm. Adolfa Fiebiga na str. 258 czytamy: „Wazelina jest cenionym podłożem ze względu na dużą trwałość chemiczną, plastyczność i właściwości tiksotropowe. Jako mieszanina węglowodorów nie wchodzi w reakcje, nie jełczeje. Skórę pokrywa warstwą izolującą, w związku z czym hamuje parowanie wody. Powoduje to hydratację (nawodnienie) warstwy rogowej naskórka na skutek gromadzenia się potu. Wazelina w małym stopniu uwalnia substancję leczniczą, co sprawia, że środki lecznicze hydrofilowe są prawie niewchłaniane. Stosowana jest jako podłoże maści powierzchniowych (epidermalnych).”W „Technologii kosmetyków” pod redakcją prof. dr hab. Ryszarda Glinki i dra Władysława S. Bruda na str. 169 czytamy: „Badania prowadzone przez wspomnianego wyżej Kligmana wykazały, że wazelina chroni skórę przed wieloma schorzeniami i pomaga w ich leczeniu (np. skaleczenia, poparzenia), poważnie zmniejsza skutki wystawienia skóry na promieniowanie UV, i na dodatek przy systematycznym używaniu zapobiega strukturalnym zmianom skóry związanym ze starzeniem się organizmu.”

Na stronie internetowej „Pharma Cosmetic” w specyfikacji „Wazelina biała” czytamy m.in.:
„Wazelina biała jest stosowana jako jałowe vehiculum dla maści z antybiotykami i innymi biologicznie czynnymi substancjami.”
„Wazelina biała jest składową wielu preparatów galenowych i oficynalnych,” np. w Farmakopei Polskiej VI występują monografie następujących maści i podłoży:
- Maść biała,
- Maść emulgująca niejonowa,
- Maść hydrofilowa,
- Maść monostearynianowa,
- Maść zwykła,
- Wazelina hydrofilowa,
- Pasta cynkowa z sulfobituminianem amonowym,
- Pasta cynkowa,
- Maść z tlenkiem cynku,
- Pasta cynkowa z kwasem salicylowym

Te same monografie powyższych maści figurują w najnowszej Farmakopei Polskiej IX.Farmakopea Polska określa podstawowe wymagania jakościowe oraz metody badania produktów leczniczych i ich opakowań oraz surowców farmaceutycznych w Polsce. Jest opracowana i wydawana przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Obecna edycja Farmakopei Polskiej IX stanowi pełny, całkowicie zgodny z oryginałem, polskojęzyczny tekst wirtualnej wersji Farmakopei Europejskiej. Jak wysoko oceniana jest wazelina w chirurgii plastycznej niech świadczą następujące zdania: "Przeszczep skóry… przeszczep pokrywany jest cienką warstwą gazy nasączonej jałową wazeliną. Gazę tę przygotowuje się tak, aby nasączeniu wazeliną uległy jedynie bawełniane nitki, a „oczka” pomiędzy siatką włókniny pozostawały wolne.”

„Po wygojeniu przeszczepu konieczne jest jego natłuszczanie i rozmasowanie. Do natłuszczania najczęściej stosowany jest Dermosan lub Linomag.” (Opublikowano w czasopiśmie naukowym pt. „Medycyna Praktyczna. Chirurgia 2000/01).
W skład Dermosanu wchodzi obok witaminy A, lanolina i wazelina, a Linomagu maści: lanolina bezwodna i wazelina biała. Jak z powyższych przykładów wynika, gdyby wazelina zarówno biała jak i żółta posiadała jakiekolwiek właściwości drażniące i alergizujące nie byłaby podłożem dla leków w postaci maści czy kremów. Tym bardziej zastosowanie w kosmetykach nie ma działań niepożądanych, bo przecież kosmetyki stosuje się na zdrową skórę, a leki (produkty lecznicze) stosuje się na chorą skórę, aby ją wyleczyć. Chciałbym również poinformować, że w recepturze farmaceutycznej, jak i kosmetycznej wazelina, lanolina, wazelina + lanolina itp. stanowią podłoże zaznaczam „podłoże maściowe lub kremowe”, a nie podkład.

Jeśli chodzi o podkład w kosmetyce, to jest to podstawa dobrego makijażu, o czym doskonale wiedzą wszystkie Panie. Nakładają go na skórę twarzy, by wyrównać cerę i zamaskować jej niedoskonałości. Do tego służy np. fluid (ang. płynny), czyli lekka emulsja dobra do tłustej skóry. Make-up jest to gęsty, kremowy podkład, który służy suchej skórze. Z kolei sprasowany kompakt służy cerze suchej i mieszanej. Istnieją również podkłady w piance i sztyfcie.


Z poważaniem Roman Duda

Opinie specjalistów

Żel ACNE-MINERAL (dr Duda) dzięki zawartości w nim leczniczej mineralnej solanki jodkowo-bromkowej, wapniowo-magnezowej wykazuje następujące działanie: keratolityczne i keratoplastyczne oraz przeciw zapalne na skórę, powoduje resorbcję ognisk zapalnych (wykwitów trądzikowych) i polepszenie warunków odżywienia skóry i jej wyglądu, zmniejsza hypersekrecję łoju, likwidując obraz cery tłustej. Dzięki powyższym właściwościom, żel ACNE-MINERAL (dr Duda) jest preparatem wspomagającym leczenie różnych klinicznych form trądzika, szczególnie jego łagodnej formy (trądzik w fazie pierwszej) oraz preparatem pielęgnacyjnym dla cery tłustej i mieszanej.

lek. med. Jadwiga Matla-Stodolna, specjalista dermatolog

Nowości